Historie

Současnost

MO ČRS Strmilov spadá pod Jihočeský územní svaz ČRS.
Počtem členů se řadíme mezi malé organizace. V současné době máme 81 dospělých členů a 7 dětí do 18-ti let.
Organizace vlastní 8 rybníků a 1 rybník má v nájmu. Na těchto rybnících provádíme chov ryb pro naši potřebu na vysazování do Hamerského potoka a do Bořetína. 

Stručná historie

Organizace byla založena v roce 1925 pod názvem Rybářský spolek. V době založení měla 30 členů a historicky prvním předsedou se stal pan Konstantin Krafka. Od doby založení se ve funkci předsedy vystřídalo celkem 14 osob, ve funkci jednatele 12 osob, ve funkci pokladníka 3 osoby a ve funkci hospodáře 26 osob.
V roce 1925, t.j při založení Rybářského spolku, neobhospodařoval spolek žádný rybník. Tyto získával postupně vybudováním, koupí nebo pronájmem.
V roce 1926 stála povolenka k rybolovu 18,- Kč. Škoda, že nemáme údaje, kolik se tehdy podařilo těmto rybářům ulovit kusů ryb.
O popularitu Rybářského spolku se zasloužil i tehdejší rada pan Jaroslav Tejčka, který svými články v Rybářském věstníku šířil věhlas v řadách sportovních rybářů.
Na tomto místě je nutno vzpomenout strmilovského rodáka a dlouholetého funkcionáře spolku pana Františka Pauláta. Jako samouk začal vyrábět hedvábné rybářské šňůry v různých sílách. Je vynálezcem větrných a přepadových rozmrazovačů ledu na komorových rybnících. Dvoustěnné hliníkové loďky i lodě jsou rovněž jeho vynálezem. Pro sportovní rybářství vymyslel a zkonstruoval chňapací systém tzv. "chomoutek" a " vítěz", který je dnes uváděn pod názvem Paulátův vítěz. Rovněž pro sportovní rybáře vyráběl štípané pruty z bambusu, obtočené hedvábím a lakované.
Paulátův vítěz - originál
Paulátův větrný rozmrazovač ledu

Žádné komentáře:

Okomentovat

Počet zobrazení stránky